Już od stycznia 2025 roku przyznanie dofinansowania w programie Czyste Powietrze będzie uzależnione od pełnej termomodernizacji budynku włącznie z dociepleniem przegród i wymianą stolarki. Z myślą o kompleksowych projektach modernizacji powstały innowacyjne okna Schüco FocusIng z PVC-U, które łączą minimalną głębokość zabudowy 70 mm z doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła Uw nawet poniżej 0,8 W/m2K oraz ekologicznymi rozwiązaniami materiałowymi.
W przyszłym roku ulegną zmianie warunki rządowego programu Czyste Powietrze. Nie będzie już można uzyskać dopłaty na zakup samego źródła ciepła, jeśli zapotrzebowanie budynku na energię przekracza 80 kWh/m2/rok. Tym samym obowiązkowa stanie się kompleksowa termomodernizacja budynku obejmująca termoizolację ścian zewnętrznych oraz wymianę okien na nowe, odpowiadające co najmniej obowiązującym warunkom technicznym. Remont budynku to poważna inwestycja przeprowadzana średnio raz na dekadę, więc warto zastosować efektywne kosztowo rozwiązania, które umożliwią łatwe podniesienie jego wartości i będą jeszcze długo procentować w przyszłości. Najlepiej wybierać technologie łączące łatwość i szybkość montażu z wysoką efektywnością energetyczną i środowiskową. Takim rozwiązaniem są nowe okna Schüco FocusIng dedykowane zwłaszcza projektom modernizacji, których celem jest nie tylko poprawa bilansu energetycznego i środowiskowego, lecz także trwała poprawa komfortu użytkowania dzięki lepszej ochronie przed wiatrem, deszczem, hałasem czy włamaniem.
Jakie okna zapewnią oczekiwane efekty?
Zaostrzenie zasad programu Czyste Powietrze ma na celu przyspieszenie poprawy efektywności energetycznej budynków. Szacuje się, że w Polsce aż 70% budynków to obiekty energochłonne i drogie w utrzymaniu, a proces modernizacji tego sektora przebiega stosunkowo wolno w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Okna i drzwi są zazwyczaj najsłabszymi ogniwami w powłoce budynku, a ich wymiana może przyczynić się do ograniczenia strat energii aż o 40%. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są okna z PVC-U, gdyż cechują się najlepszym stosunkiem ceny do oferowanych korzyści i mogą mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej. Nie warto jednak inwestować w okna najtańsze i słabej jakości, ponieważ takie rozwiązanie w perspektywie czasu może przynieść więcej szkody niż pożytku gdyż stolarka szybko ulegnie wypaczeniu i rozszczelnieniu, co oznacza utratę pierwotnych właściwości. Stosowane dziś w budownictwie okna muszą cechować się współczynnikiem izolacyjności cieplnej Uw nie gorszym niż 0,9 W/m2K. W praktyce wiele osób przewidując wzrost kosztów energii decyduje się na zakup stolarki o znacznie lepszych właściwościach. Takie okna mają ciężkie, dwukomorowe pakiety szybowe i solidne wzmocnienia, co przekłada się również na zwiększoną głębokość zabudowy do 82 mm. Ich profesjonalny, ciepły montaż w jednowarstwowych ścianach starych budynków wiąże się ze stosowaniem specjalnych konsol i wsporników, co wymaga doświadczenia i zwiększonych nakładów finansowych. Idealnym wyjściem w tym przypadku są systemy o mniejszej głębokości zabudowy rzędu 70 mm, które można łatwo osadzić w połowie grubości muru i szczelnie zaizolować. Nie zawsze jednak oferują one oczekiwaną, zwiększoną izolacyjność cieplną, akustyczną czy wodoszczelność. Wszystkie te właściwości udało się połączyć w innowacyjnych oknach Schüco FocusIng.
Komfort pod wieloma względami
Pomimo niewielkiej głębokości zabudowy ościeżnicy 70 mm nowe okna Schüco FocusIng oferują szereg imponujących korzyści. Pięcio- lub sześciokomorowy system może osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw nawet poniżej 0,8 W/m2K. Taki efekt udało się uzyskać dzięki zwiększonej głębokości skrzydła do 76 mm i możliwości wstawiania specjalnych szyb dwukomorowych o grubości nawet do 54 mm. Dzięki udoskonalonej geometrii komór powietrznych i wrębu szybowego rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą ochronę już w wariancie z podwójnym zgrzewanym uszczelnieniem przylgowym. System cechuje się ponadto bardzo dobrą wodoszczelnością w klasie 9A oraz izolacyjnością akustyczną do 48 dB. Stabilna konstrukcja umożliwia przy tym wykonywanie skrzydeł okiennych o maksymalnej wysokości do 2600 mm, co przekłada się na lepszy dostęp światła dziennego i korzystny mikroklimat pomieszczeń. Elastyczne rozwiązanie pozwala na realizację szerokiej gamy typów stolarki otworowej, obejmującej okna jedno- i wielodzielne, balkonowe, boczne drzwi wejściowe w klasie odporności na włamanie RC2, a nawet uchylno-przesuwne typu PAS(K). Istnieje również możliwość zastosowania zintegrowanych balustrad, progu zero milimetrów oraz różnego rodzaju klamek. Nie wspominając o szerokiej palecie ponad 300 oklein w kolorach jednolitych czy imitujących różne gatunki drewna, które w połączeniu z nowoczesnym, atrakcyjnym architektonicznie designem skrzydła zapewnia efekt pełnej harmonii z elewacją budynku. Wszystko to sprawia, że okna FocusIng sprawdzą się w każdym projekcie modernizacji. Dodatkową zaletą systemu z punktu widzenia ekologii jest optymalne wykorzystanie materiału, wysoka zawartość surowca z recyklingu w rdzeniu wewnętrznym oraz przydatność do recyklingu. Dzięki temu to przyszłościowe rozwiązanie jest idealne również do budynków poddawanych certyfikacji środowiskowej w programach LEED czy BREEAM.
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2022 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,28 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/okno-z-widokiem-na-efektywnosc